Wyprawa na Marsa

Wyprawa na Marsa to interdyscyplinarny warsztat łączący takie nauki jak astronomia, biologia, geologia i geografia. Podczas zajęć dokonamy porównania naszej rodzimej planety z oddalonym o miliony kilometrów Marsem. Zastanowimy się, co kryje marsjańska atmosfera, czy posiada stratosferę? Zajrzymy w głąb obu planet oraz poznamy procesy kształtujące ich wygląd zewnętrzny. Dowiemy się w jaki sposób powstają i rozpadają się góry, oraz przyjrzymy się mechanizmowi erozji powodującemu powstawanie koryt rzecznych. Obejrzymy zdjęcia Wielkiego Kanionu Kolorado i kanionów Valles Marineris na Marsie, które są znakomitym przykładem nieustannie zachodzących procesów geologicznych. Ponadto poznamy owady żyjące w różnych środowiskach na Ziemi i spróbujemy "zaprojektować" super owada mogącego żyć na Marsie.

Warsztat rakietowy: 3,2,1 … START

Warsztat poświęcony jest zagadnieniom z zakresu kosmonautyki ze szczególnym naciskiem na temat lotów kosmicznych i wykorzystywanych do tego celu rakiet nośnych. Ideą zajęć jest przybliżenie uczestnikom podstawowych praw fizyki głównie III zasady dynamiki Newtona które są istotnym elementem i podstawą teorii lotów rakiet. Zajęcia opatrzone będą ciekawostkami historycznymi nawiązującymi do pierwszych prób zbudowania rakiet czy pionierskich lotów w kosmos. Najważniejszym etapem zajęć będzie budowanie rakiet różnego typu. Razem z uczestnikami przetestujemy odrzutowe rakiety pneumatyczne, balonowe jaki te napędzane w wyniki odrzutu gazów. Uczestnicy będą pracować w grupach 2-3 osobowych pod opieką osób prowadzących. Finałową część zajęć zrealizujemy na wolnym powietrzu podczas „odpalania” rakiety wodnej.

Laboratorium IoT - Pomiar temperatury za pomocą Chmury

Internet Rzeczy (Internet of Things - IoT) to najszybciej rozwijający się obszar Chmury Obliczeniowej pozwalający na zbieranie danych pomiarowych z milionów urządzeń na całym świecie. Dostępność technologii pozwala każdemu w bardzo prosty sposób zbudować prototyp urządzenia mogącego współpracować z objektami wysyłanymi do granic kosmosu. Celem warsztatów jest pokazanie, w jaki sposób prototyp satelity, który będzie wykorzystywany do "sprzątania śmieci" w kosmosie, może być podłączony do Chmury Obliczeniowej Azure. Uczestnicy warsztatów zapoznają się w jaki sposób podczas próby stratosferycznej (tj wyniesienia prototypu satelity za pomocą balonu do granic kosmosu - 33km) satelita może przekazywać dane telemetryczne i w jaki sposób dane mogą być analizowane za pomocą technologii IoT. Uczestnicy warsztatów będę mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i kompetencji do stopnia umożliwiającego wykonanie prototypu urządzenia na bazie minikomputera Raspberry Pi2, Arduino oraz technologii: Event Hub, Stream Analytics oraz Windows 10 IoT Core. W warsztatach zostaną zaprezentowane sensory temperatury, ciśnienia, GPS, promieniowania oraz wykonane demo z pomiarem temperatury.


Rejestracja - Warsztaty