img

O nas

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Otwarcie Centrum nastąpiło 9 listopada 2013 roku. Siedziba instytucji to dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci i biura.

Głównym rekwizytem i wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.

Copernicus Project, organizacja pozarządowa powstała w kwietniu 2005 roku. Obecnie działa, jako fundacja na podstawie statutu oraz przepisów:
- Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
- Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Naszym głównym celem jest propagowanie idei Cheap Access To Space, udostępniając młodym, ambitnym ludziom platformę do eksperymentowania i realizowania własnych amatorskich badań naukowych.

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów różnych dziedzin i różnych zawodów. Połączyła nas ta sama pasja i chęć odkrywania tego, co już dawno odkryte.

Strona internetowa - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Strona internetowa - Copernicus Project

Konferencja Near Space

Konferencja Near Space to forum wymiany wiedzy i doświadczeń – konferencja i warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki.
Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w epoce technologicznej. Doświadczamy eksploracji kosmosu. Bywamy coraz dalej, a wszechświat nie jest już dla nas tajemnicą.

Czy jednak wystarczająco dużo wiemy o najbliższym nam środowisku? Near Space to przestrzeń gdzie nadal niewiele osób może bywać. To piloci odrzutowców wojskowych, astronauci.

Jest jednak grupa pasjonatów, którzy przy niewielkim nakładzie środków z dużą pomysłowością oraz skutecznością dzień po dniu badają najbliższe Ziemi otoczenie.
Początek tych badań to rok 1967 oraz projekt Fińskiej Ligi Krótkofalarskiej. Kapsuła niosąca eksperyment zawierający sprzęt krótkofalarski unoszona była przez balony wypełnione helem.
Pierwszy Ilmari został wysłany w przestrzeń 28 maja 1967 r. Prowodyrem i głównym motorem tych startów był Pauli Töyrylä (OH2DV).
Pauli został zainspirowany prezentacją na spotkaniu krótkofalarskim w Tampere w roku 1963 przez Osmo A Wiio (OH2TK), podczas którego Osmo sugerował, że krótkofalowcy powinni spróbować poeksperymentować z balonem.

Do dziś zanotowano 18 startów Ilmari, z czego ostatni przeprowadzony osobiście przez Pauli miał miejsce 25 maja 1980.
Po prawie dwóch dekadach bez żadnych startów Ilmari, ponownie pojawiło się zainteresowanie wykonaniem eksperymentów z użyciem balonu. Pauli obiecał przekazać swoje doświadczenia ze startów tych balonów obecnej załodze, aby nowe pokolenie nie musiało uczyć się wszystkiego od postaw. W roku 1967 lot Ilmari był znaczącym wyczynem i zyskał szeroki światowy rozgłos.
Przygoda z lotami w ramach Near Space trafiła do Stanów Zjednoczonych w roku 1987.
Dokładnie 15 sierpnia 1987 r. Bill Brown wystartował ze swoim pierwszym ładunkiem, który wyniósł sprzęt radioamatorski.

Obecnie kapsuły i składające się na nie eksperymenty są często wysyłane aż do granic atmosfery, w większości na terytorium USA, gdzie używa się nawet miniaturowych rakiet do wznoszenia ładunków w wyższe warstwy atmosfery. W Europie aktywnym środowiskiem jest Wielka Brytania, Polska, Niemcy.
Polski program Near Space zapoczątkowany w 2005 roku rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku odnotowujemy kilka startów balonów stratosferycznych oraz rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap i gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nam środowisku.
Studenci polskich uczelni technicznych mają obecnie dostęp również do programów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną np. REXUS/BEXUS. Finalistą ubiegłorocznej edycji był zespół z Politechniki Wrocławskiej z projektem FREDE. W tegorocznej edycji biorą udział dwa zespoły: BuLMA z Politechniki Warszawskiej oraz DREAM Project z Politechniki Wrocławskiej.

W ubiegłym roku zespół JADE reprezentujący Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Wrocławską oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przy wsparciu i udziale zespołu Copernicus Project uzyskał pierwsze miejsce w kategorii na najlepszy eksperyment naukowy w Global Space Balloon Challenge.
Mamy, więc ogromny potencjał, wiedzę oraz chęć do działania. Spotkajmy się na konferencji Near Space w Toruniu i spójrzmy wszyscy razem w gwiazdy.
Program konferencji stworzony został w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Uczestnicy będą mogli wysłuchać bardzo intersujących referatów. Każdy zainteresowany może zgłosić się i wystąpić w roli prelegenta.

Równolegle do prelekcji odbywały się będą warsztaty, a wszyscy razem możemy uczestniczyć w starcie misji balonu stratosferycznego.
Na koniec przygotowaliśmy pokaz filmu autorstwa Pana Adama Ustynowicza Chopin The Space Concert. Spotkanie z autorem i ciekawe kulisy powstania filmu, to doskonała okazja do dyskusji. Do rozmów i ciekawych spotkań zapraszamy również w trakcie przerw kawowych przy filiżance doskonałej kawy oraz toruńskich piernikach.

Ostateczna agenda konferencji zostanie ogłoszona w dniu 20 marca 2016 r.

Marzenia

Jeśli Twoje marzenia sięgają gwiazd? Jeśli chodzisz z głową w chmurach? Spotkajmy się. Podziel się swoimi ideami.

Eksperymenty

Czy tak jak my lubisz eksperymentować? Wszystko badasz, dotykasz, zadajesz pytania? Eksperymentujmy wspólnie.

Pomysły

Czy Twoja głowa jest pełna pomysłów? Bądź kreatywny. Wymieńmy się naszymi planami.

Realizacje

Czy uparcie dążysz do realizacji? Zbudowałeś, budujesz lub zamierzasz budować? Stwórzmy wspólny projekt.

Prelegenci

tkozar
Tomasz Kozar
Tomasz Kozar

Architekt rozwiązań Cloudowych w Microsoft Polska. Zajmuje się promocją rozwiązań Chmurowych opartych o produk

bez-tytulu2
Marcin Stolarski
Marcin Stolarski

Dr inż. Marcin Stolarski to osoba zajmująca się wieloma ciekawymi rzeczami. Jako pracownik Centrum Badań Kosmi

13396
Adam Ustynowicz
Adam Ustynowicz

Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej (chciał być konstruktorem

maciej_jakimiec
Maciej Jakimiec
Maciej Jakimiec

lat 43, ekonomista, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zawodowo zajmuje się zarządzaniem pol

RADA NAUKOWA KONFERENCJI

10644503_10152427184297957_7888430752690921667_o
dr Agata Kołodziejczyk
dr Agata Kołodziejczyk

jest naukowcem w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii, gdzie zajmuje się biomimetyką, transhumanizmem, b

Monika_Wisniewska
Dr Monika Wiśniewska
Dr Monika Wiśniewska

Dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, nowoczesnej placówki edukacji nieformalnej, pierwszego centrum nau

Katarzyna_Przegietka
Dr Katarzyna Przegiętka
Dr Katarzyna Przegiętka

Kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Kieruje zespołem opracowującym konce

Zapisz się na listę uczestników.

Rejestracja
  • Pamiętam jak organizowaliśmy kiedyś warsztaty cubesatowe i wszyscy mieli wypieki na twarzy, tutaj będzie podobnie.

    Dr inż. Marcin Stolarski Centrum Badań Kosmicznych
  • Nasze podróże w głąb Stratosfery są jak bywanie tam, gdzie niewiele osób może bywać i dotykanie tego, czego niewiele osób może dotknąć.

    Maciej Jakimiec Fundacja Copernicus Project